Son Dakika :
Anasayfam Yap     -
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Dr. Sinan OĞAN’ın Parlamento Dergisi’ne Sosyal Medya Üzerine Verdiği Röportaj

Dr. Sinan OĞAN’ın Parlamento Dergisi’ne Sosyal Medya Üzerine Verdiği Röportaj
27.07.2013 / 21:59

Twitter’ı aktif biçimde kullanan siyasetçilerimiz arasında ilk sıralarda yer alıyorsunuz. Twitter’ı ne zamandır ve gün içinde hangi sıklıkla kullanıyorsunuz?

 

- Twitter’ı iki seneyi aşkındır kullanıyorum. Genellikle gündüz çok vaktim olmadığından akşam vakitlerinde Twitter’la ilgilenebiliyorum, onun dışında meclis genel kurulu sırasında önemli bir olay olduğu vakit bundan vatandaşlarımızı ve seçmenlerimizi anlık olarak bilgilendirmek için özellikle de TBMM TV’nin yayın yapmadığı zamanlarda Twitter iyi bir olanak sunuyor. Buna ek olarak, katılacağım televizyon programlarını, konferansları, meclisteki konuşmalarımı ve düzenlediğimiz ziyaretleri da buradan duyuruyorum.

 

Sosyal medya sizin için ne ifade ediyor, Facebook veya diğer sosyal paylaşım siteleri de ilgi alanınıza giriyor mu?

 

- Sosyal medya, radyonun, telefonun, televizyonun yanında artık alternatif bir iletişim aracı. Teknolojinin gelişmesi iletişim araçlarına da şüphesiz ki, büyük etki ediyor. En başta mektuplar yazılırdı, şimdi artık mektup nostalji haline geldi. Sonra radyo çıktı; ama artık ilk sırada radyo da yok. Televizyon hala önemli; ama özellikle Arap Baharı sürecinde de görüldüğü kadarıyla sosyal medyanın azımsanmayacak bir etkisi var. Az önce belirttiğim gibi Twitter’ı (twitter.com/sinan_ogan) aktif olarak kullanıyorum. Uzun zamandır Facebook’ta sayfam (facebook.com/sinanogan.com.tr) ve profilim (facebook.com/ogan.sinan) mevcut LinkedIn de hızla gelişen bir internet sitesi, burada da hesabım var. Bunların yanında, Youtube’da bir kanalım var (youtube.com/drsinanogan), oradan videoları, Panaromio gibi sitelerden fotoğrafları paylaşmaya çalışıyorum. Inploid, Tumblr, Flickr, Xing, Scribd, Google+ gibi internet sitelerine de üyeyim.

 

Sizce siyasetçilerin sosyal paylaşım sitelerini etkin ve doğru olarak kullanması ne gibi bir önem taşıyor?

 

- Sosyal medya ile her zaman toplumun her kesimi ile bire bir ilişki kurabiliyorsunuz, hatta bazen uzaktaki insanlarla telefondan bile daha etkin bir iletişim aracı oluyor. Örneğin canlı yayında katıldığınız bir programda, telefon açıp insanlar düşündüklerini size söyleyemiyor; ama sosyal medyada yorum yapabiliyor. İnsanlar, işyerlerinde artık zamanının kayda değer bir kısmını bilgisayarları başında harcıyor, arada girip sosyal medya hesaplarını kontrol ediyorlar, orada sizin yazdıklarınızı okuyorlar. Dolayısıyla halka ulaşıyorsunuz, halk da size oralardan şikayetlerini, isteklerini, dileklerini bildiriyor. Bir diğer deyişle, onlar da size ulaşıyor ve toplumun gündemle ilgili tepkilerini ve düşüncelerini ölçebiliyorsunuz. Siyaset için de sosyal medya artık önemli bir mecra; ama vatandaşlarımızın yanına gitmek, elini sıkmak onların yanında olmak bence hala çok önemli.

 

Sosyal paylaşım ortamında ilginç anılarınız oldu mu?

 

- Bir defasında genç bir arkadaşımız geldi heyecanla “Sayın vekilim biz arkadaşız” dedi. İşimiz gereği biz milletvekilleri birçok kişiyle konuşuyoruz, tanışıyoruz; ama arkadaşlarımı ne olursa olsun tanırım. Yalnız, bu genci daha önce görmemiştim, öte yandan “Tanıyamadım” deyip çocuğu kırmak istemiyorum, hafızamı zorladım biraz sonrasında “Nerede tanışmıştık, tam hatırlayamadım” dedim. “Vekilim, biz Facebook’tan arkadaşız, sizi yakından takip ediyorum” deyince durum anlaşıldı. Sonra sarıldı bana, birlikte fotoğraf çektirdik. Ne de olsa, sosyal medyadan da olsa arkadaşlık, arkadaşlıktır.

 

Sosyal paylaşım sitelerinde ben televizyon programlarında olduğum zaman asistanım benim söylediklerimi eş zamanlı olarak paylaşıyor. Bazı takipçilerim, bir yandan yazıp bir yandan konuşuyorum zannedip “Sinan Bey, hem konuşup aynı anda nasıl yazıyorsun?” diye yazıyorlar bazen. Biz de durumu kendilerine açıklıyoruz. Bunun dışında, eski arkadaşlarımı tekrar görme, birbirimize uzun yıllardır ulaşamadığımız kişilerle tekrar iletişime geçme şansımız oldu. Bazı arkadaşlarım çok değişmiş mesela, tanımak zor oluyor. Bu belki ilginç bir anı değil; ama insan sosyal medyada insan anılarını da hatırlıyor.Etiketler:
Bu haber toplam 2055 defa okundu
YORUMLAR

igdirli.com
Copyright © 2013 Iğdırlı Medya Grubu Tüm hakları saklıdır.
IĞDIRLI.COM Yerel Haber, Analiz, Fotoğraf ve Video Portalı.
igdir habereqteq