Son Dakika :
Anasayfam Yap     -
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Öztürk Yılmaz: "Türkiye Şu Anda Bocalıyor"

Öztürk Yılmaz:
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretlerini ve Orta Doğu’da Türk izlediği dış politikayı değerlendirdi.
17.11.2017 / 19:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kritik gelişmelerin yaşandığı Orta Doğu’da Kuveyt ve Katar’ı ziyaret etti. Ziyaretlerde birtakım anlaşmalar imzalandı. Katar ve Kuveyt ziyaretlerini değerlendiren Öztürk Yılmaz, Türkiye Uluslararası İlişkiler ve Strateijk Analizler Merkezi’ne yaptığı değerlendirmede Erdoğan’ın Orta Doğu ziyaretlerinde geleceğe yönelik kayda değer bir özellik taşımadığını ifade etti.  

 

Söylemler ve Arazideki Gelişmeler Birbirine Ters Düşüyor”

 

CHP’li Yılmaz tamamını http://www.turksam.org/tr/haberin-yorumu-detay/1590-orta-dogu-da-arap-dunyasi-bolunurken-turkiye-nerede-yer-alacak adresinden okuyabileceğiniz analizinde, Erdoğan’ın ziyaretleriyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu; “Bu ziyaretlerin ticari alışveriş ötesinde geleceğe dönük ciddi bir perspektif içerdiğini söylemek hayli zordur. Katar’ın büyüklüğü ve ölçütleri dikkate alındığında Türkiye çok küçük bir ülkeyle büyük ülkeler grubunu karşısına alarak yoluna devam etmek istiyor. Eğer Suudi Arabistan’la yakınlaşma olursa biraz dengeleyebilir ama bu yönetimin her yerde sorun çıkardığını ve sorunların daha karmaşık hale getirdiğini düşündüğümüz zaman kolay olmayacağını söyleyebiliriz. Alelacele Katar’ın tarafında yer alınması şu anlama gelmektedir; bir taraftan Katar İran’la ilişkisi olduğu için suçlanıyor diğer  taraftan  AKP, “Pers milliyetçiliğini” tehdit olarak görüyor. Burada bir çelişki var. Bu yeni dönemde Türkiye’nin dış politikasında tekrar Suudi Arabistan ve Körfez’deki diğer ülkeleri yanına alacak bir hamleye ihtiyaç duyulacak. Bu da şu anda Trump’ın İran’ı çevreleme politikası, İsrail’in İran’ı bir tehdit olarak görüp onu mümkün mertebe yayılmasını önleme politikasıyla Suudi Arabistan’ın bu politikası örtüşüyor. Türkiye’nin de “Pers milliyetçiliği” olarak koyduğu politika da bununla  örtüşüyor. Türkiye şu anda bocalıyor. Söylemler ve arazideki gelişmeler arasında bir ters düşme yaşıyor.”

 

Bu Zamana Kadar İsrail’e Karşı Savaşan Arap Dünyası Bölünüyor”

 

Arap dünyasının ayrıştığını ifade eden CHP’li Yılmaz, yeni bir dinamiğin ortaya çıktığını ifade ederek şu şekilde devam etti; “Şu anda ortaya yeni bir dinamik çıkıyor. Bu zamana kadar İsrail’e karşı savaşan Arap dünyası bölünüyor ve onun Sünni kesimi İran milliyetçiliğini -tırnak içerisinde ifade ediyorum- ‘İran yayılmacılığını’ bir tehdit olarak görüp  İsrail ile daha da yakınlaşmaya doğru gidiyor. Burada ABD’nin yönlendirmesinin önemsiz olduğunu söyleyemeyiz. Keza, Trump’ın damadının yapmış olduğu, Trump’ın Suudi Arabistan’da yapmış olduğu temaslar, İran’ı çevreleme politikası ve bu çerçevede de İran’a karşı Sünni dünyada İsrail’e yakınlaşma “ihtiyacı” birlikte değerlendirildiğinde yeni bir dinamik ortaya çıkıyor. İlk defa Arap dünyasının Sünni kesimi sözde daha yakınlaşmaya doğru gidiyor. Önümüzdeki dönemde bunu göreceğiz. Bunun İran tehdidinden dolayı -tırnak içinde belirtmek gerekirse- ‘ihtiyaç’tan kaynaklandığı belirtilebilir.”

tyle> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:0 0 0 0 0 0 0 0 0 0; mso-font-charset:1; mso-generic-font-family:roman; mso-font-format:other; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:0 0 0 0 0 0;} @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-536870145 1073786111 1 0 415 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:Calibri; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;} a:link, span.MsoHyperlink {mso-style-priority:99; color:#0563C1; mso-themecolor:hyperlink; text-decoration:underline; text-underline:single;} a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed {mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; color:#954F72; mso-themecolor:followedhyperlink; text-decoration:underline; text-underline:single;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-family:Calibri; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;} @page WordSection1 {size:595.05pt 840.85pt; margin:70.9pt 70.9pt 70.9pt 70.9pt; mso-header-margin:35.45pt; mso-footer-margin:35.45pt; mso-paper-source:0;} div.WordSection1 {page:WordSection1;} -->

 Etiketler:
Bu haber toplam 516 defa okundu
YORUMLAR

igdirli.com
Copyright © 2013 Iğdırlı Medya Grubu Tüm hakları saklıdır.
IĞDIRLI.COM Yerel Haber, Analiz, Fotoğraf ve Video Portalı.
igdir habereqteq