Son Dakika :
Anasayfam Yap     -
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ermenistan'daki Nükleer Santral Türkiye'yi Tehdit Ediyor

Ermenistan'daki Nükleer Santral Türkiye'yi Tehdit Ediyor
Türkiye sınırına sadece 16 kilometre uzaklıktaki Metsamor Nükleer Santrali'ni, Ermenistan’ın bütün risklere rağmen santralin faaliyetini devam ettirmesi Ankara'yı kaygılandırdı.
13.08.2015 / 23:05

Türkiye sınırına sadece 16 kilometre uzaklıktaki Metsamor Nükleer Santrali'ni, Ermenistan’ın bütün risklere rağmen santralin faaliyetini devam ettirmesi Ankara'yı kaygılandırdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar ve Dışişleri Bakanlığı, uluslararası camiaya uyarıda bulunurken, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) da güvenlik tatbikatı yapmak için düğmeye bastı.

Metsamor Nükleer Santrali, 1977’de Sovyetler Birliği zamanında inşa edildi. Eski teknolojiyle yapılan, daha sonra fay hattı üzerinde bulunduğu tespit edilen santral, Iğdır'dan çıplak gözle görülebiliyor. Türkiye’nin sınır kenti Iğdır'a sadece 16 km mesafede bulunan santral, dünyadaki mevcut santraller içerisinde en güvensiz reaktör olma özelliğindedir.

 

Gümrü Depremi’nde Zarar Gördü

1988 yılında binlerce kişinin ölümüne sebep olan Gümrü Depremi sırasında nükleer santral ciddi derecede zarar görmüş, iki reaktörü uzun süre kullanım dışı kalmıştır. Bir süre çalışmalarına ara veren santral, daha sonra yeniden işletime alındı.

 

Uyarılara Rağmen Halâ Faaliyette

Türkiye, başta Uluslararası Atom Enerji Ajansı olmak üzere uluslararası camiaya defalarca uyarıda bulundu. Ancak Erivan yönetimi, "Elektriksiz kalırız" diyerek santrali kapatmaya yanaşmadı. Son olarak santralin 2026'ya kadar kullanılacağı açıklandı. Santraldaki nükleer sızıntının, başta Iğdır, Kars ve Ardahan olmak üzere Doğu Anadolu'da on binlerce kişiyi etkilemesinden endişe ediliyor.

 

Yıl Sonuna Kadar Tatbikat

Riskleri en aza indirmeyi ve gerektiğinde müdahaleyi en hızlı şekilde gerçekleştirmeyi hedefleyen Türkiye, yaşanan bu gelişmelerin ardından tatbikat kararı aldı. AFAD ve TAEK, bu amaçla ortak hazırlık yapıyor. Tatbikatın en geç yıl sonuna kadar yapılması planlanıyor. Yetkililer, "Hedef muhtemel bir kaza anına hazırlıklı olmak. Bu tip durumlarda etkili müdahale, santralin etkisini azaltmak için hayati önem taşıyor" değerlendirmesi yapıyor.

 

KBRN Yönetimi Geliyor

Türkiye, "Ulusal KBRN Yönetimi Modeli Geliştirme Projesi"ni hayata geçirmek için de düğmeye bastı. AFAD koordinesinde yürütülen çalışma kapsamında; kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) olayları karşısında AFAD, standartları oluşturup, ikaz ve alarm sistemleri kuracak.

 

Dünyanın En Güvensiz Santrali

- 40 bini aşkın insanın ölmesine neden olan Çernobil'le aynı teknolojiye sahip.

- 1977 yılında inşa edildi.

- Dünyanın bilinen en eski nükleer santral teknolojisine sahip tesisin Iğdır'a uzaklığı sadece 16 kilometre.

- Dünyadaki en güvensiz santral olarak anılıyor.

- 'Patlamaya hazır nükleer bomba' olarak sürekli gündemde.

 

- Sızıntı yapması durumunda Çernobil'den bile büyük bir faciaya yol açabileceği belirtiliyor.

 

Kaynak:  HaberAnalizCom - http://www.haberanaliz.com/haber/1446/ermenistandaki-nukleer-santral-turkiyeyi-tehdit-ediyorEtiketler:
Bu haber toplam 1844 defa okundu
YORUMLAR

igdirli.com
Copyright © 2013 Iğdırlı Medya Grubu Tüm hakları saklıdır.
IĞDIRLI.COM Yerel Haber, Analiz, Fotoğraf ve Video Portalı.
igdir habereqteq